Välkommen till en konsert där folkmusik möter filmmusik, gammalt möter nytt och akustiskt möter elektroniskt. Den närpesbördiga kompositören och sångerskan Andrea Eklund bjuder på en konsert tillsammans med den brittiska ljudkonstnären Jon Hughes, där nordiska folkvisor i nyskapande arrangemang varvas med egenkomponerad musik av båda artisterna.

Programmet innehåller välkända folkvisor, dels i Eklunds arrangemang, dels i kombination med Hughes elektroakustiska ljudlandskap inspelade i finländska miljöer.

Eklund framför också egen musik ur filmerna Trollvinter i Mumindalen och Muminpappans bravader – En ung Mumins äventyr, samt solosånger baserade på hennes körkompositioner. Hughes presenterar nykomponerade låtar med jazzinfluenser.

Längd: 2 h 15 min. inkl. paus

Biljetter: 28 / 24 / 18 € (netticket.fi)
Vid dörren: 30 / 26 / 20 €
Gruppbiljett 22 € (minst 8 pers.)

Dörrarna öppnas kl. 13.15.
Balkongen K-18

Medverkande:
Andrea Eklund – sång, kompositioner, arrangemang, cello
Jon Hughes – elektroakustisk ljudkonst, kompositioner, sång, piano
Amanda Henriksson – piano
Tobias Nygård – bas
Jesper Eklund – trummor
Sofia Eklund – violin
Erik Nygård – violin
Leenakaisa Sandberg – violin
Viktor Olaus Nygård – viola
Anu Reetta Lönnqvist – cello
Stefan Backas – ljudteknik

Andrea Eklund & Jon Hughes – Norrsken

Datum och tid:

söndag 18.1.2026 14:00 - 16:15

Detta evenemang har redan ägt rum.

Dela detta evenemang:

ALLMÄN INFORMATION

Vasa lokaltrafik Lifti kör flera linjer förbi Ritz. Hitta din rutt till oss i reseplaneraren.

Från Vasa resecenter (tåg och långfärdsbussar) är det endast 700 meter gång till Ritz.

Parkering längs med gatan är gratis efter 18. Lättast hittar man parkering i TorgParkeringen, som på 400 meters gångavstånd från Ritz.

För långväga gäster har Vasa ett brett utbud av hotell att välja på! GreenStar Hotel Vasa ger våra kunder 10% rabatt på dagens billigaste rumspris med koden: RITZ.

Ritz öppnar cirka en timme före evenemanget, (under biokvällar cirka 20 minuter före första filmen).

Om det finns biljetter kvar säljs de vid biljettförsäljningen i trappan. Betalning med kort eller kontant. Förmånskuponger eller -kort (Tyky, Edenred, Smartum) tas ej emot på Ritz. De fungerar dock vid förköp av biljetter från Netticket.fi eller StudioTicket i köpcentret Rewell (inte Kino biljetter).

Bortsett från små café-evenemang och Kino har vi garderobstjänst och avgift på 2€ per jacka. Även väskor större än ett A4-ark ska lämnas i garderoben.

Betalning med kort, MobilePay eller kontant.

Vi jobbar ständigt på att göra Ritz mer tillgängligt. Vi har en trapphiss för att ta sej upp till salen från gatunivå och vi har hörselslinga i en del av salen. Trots det kan det vara bra att läsa om tillgänglighet före ditt besök.

Läs mer om tillgängligheten och bekanta dig med lokalen via virtualrundturen:

Mer om tillgänglighet

Platskarta och virtualrundtur

Vår stilrena bar är även öppen före och efter evenemanget. Det går att förbeställa drycker i cafét till evenemang med paus.

Vid slutsålda evenemang är baren på läktaren öppen under föreställningen. Vid läktarbaren finns ett fåtal sittplatser.

Drycker får tyvärr inte tas med till de egentliga sittplatserna, om inte evenemanget har 18 års åldersgräns.

Produktsortiment

Vid frågor gällande biljetten, kontakta biljettförsäljaren. Vid frågor om lokalen eller serveringen kontakta oss. Evenemangets arrangör (listad sist i evenemangstexten), inte Ritz eller föreningen Skafferiet rf, är ansvarig för evenemanget.