Perinteinen Ritz Holiday Show palaa jälleen pitämään juhlafiiliksen yllä joulun ja uuden vuoden välipäivinä! Vaihtelua sohvannurkassa pötköttelyyn tai piristystä sesonkityöviikkoon – mikä toiveesi onkaan, niin ratkaisu on tarjolla lauantaina 28.12. Saavu siis paikalle kuuntelemaan laadukasta live-musiikkia, tapaamaan tuttuja tai hankkimaan uusia sekä nauttimaan virvokkeista ja lämpimästä tunnelmasta. Illan aikana esiintyy kolme upeaa bändiä ja artistia, saamme kokea kaikkea herkistä ja tunnelmallisista sovituksista Felician kanssa, The Punk Folk Bandin vauhdikkaista ja mukaansatempaavista biiseistä ja She’s Leaving Home yhtyeen ainutlaatuisista Beatles-covereista.
Netticket.fi & Studio Ticket: 20€ (18€ Ritz jäsenet & opiskelijat)
Ovet avataan klo.18.30
Parveke K-18
Artisti Felicia on kotoisin Vaasasta mutta kiertää tällä hetkellä kabareetaiteilijana. Hänen rakkaus teatraalisen draamatiikkaan tulee hyvin esille sekä hänen omissa teoksissaan että hänen tulkinnoissa muiden kappaleista. Tänä iltana hauraus on keskipisteessä, kun hän yhdessä pianisti Jonas Westbergin, basisti Adam Rönnin ja rumpalin Niclas Erikssonin kanssa tarjoaa musiikkia, joka voisi kuulua valkokankaalle.
She´s Leaving Home soittaa pelkästään Beatlesia, mutta uudella, raikkaalla tavalla uusin sovituksin, naissolistilla sekä ilman kitaraa. Bändi joka tulee Paraisilta julkaisi esikoisalbuminsa MARMALADE SKIES 2022 ja singlen BECAUSE 2023 (Spotify, ym). Yhtye on esiintynyt, paitsi Suomessa, myös Beatlesfestareilla Englannissa, Brasiliassa, Yhdysvalloissa, Venäjällä sekä Belgiassa. Myyri Ruokolahti (laulu), Riddo Ridberg (koskettimet), Anton Elmvik (basso) ja Oliver Tschernij (rummut). Web: shesleavinghome.fi
Vaasalainen yhtye The Punk Folk Band paljastaa jo nimellä että heidän musiikki kostuu mahtavata sekoituksesta folkista ja punkista, joka huipentuu vauhdikkaisiin kappaleisiin kertosäkeillä, missä heti haluaa laulaa mukaan! Luvassa on melodioita ja sanoituksia laulaja-lauluntekijätyyliin, joita on tehostettu kolmella akustisella kitaralla, rummuilla ja bassolla.